img 20211027 100023Uczniowie szkoły, w środę i czwartek 27 i 28 października pod opieką  nauczycieli zawodu, w ramach zajęć warsztatowych, uczestniczyli w pracach związanych ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych. Młodzież posprzątała, miejsce pamięci Kwaterę Saperów  na Starym Cmentarzu w Stargardzie przy ul. Tadeusza Kościuszki. Są to groby, poległych 62 saperów i dwóch sanitariuszek, którzy oddali życie podczas rozminowywania Stargardu i jego okolic  od 1945 roku.

Uporządkowany został teren i historyczne mogiły żołnierzy. Po zakończonej pracy uczniowie wysłuchali lekcji historii związanej z miejscem spoczynku żołnierzy. Krótką prelekcję przekazał młodzieży Franciszek Błaszak Prezes Koła Łowieckiego „Daniel” oraz st.komp. Wiesław Jaworski Komendant Oddziału Związku Strzeleckiego w Stargardzie. Młodzież była zainteresowana nazwiskami poległych, ich wiekiem, szlakiem walki i Syberią, którą niektórzy z nich przeszli. Także świadoma tego, że Saperzy,   służyli ojczyźnie i wykonując niebezpieczną pracę , zginęli dla drugich – „przyszłych pokoleń”. Tablice nagrobne wskazują ,że  wielu z nich to byli  młodzi żołnierze.

Mamy nadzieję – jak wskazali prelegenci, że jest to nie tylko lekcja historii dla młodzieży, ale pokazanie nam mieszkańcom Stargardu tego „jak wiele możemy zrobić, by zachować pamięć”. W Świąteczny Dzień, oddajmy  hołd poległym żołnierzom. Zapalmy symboliczny znicz na Ich mogiłach.

Autor tekstu: W.J.

Autor zdjęć: F.B.

Zdjęcia: Uczniowie ZSnr5 im. Tadeusza Tańskiego i prelegenci

{gallery}2021/szkolapamieta-mlodziez-porzadkowala-kwatery-poleglych-saperow{/gallery}