Open menu
bip na www UONET+ zaloguj sie UONET+ dostep do edziennika UONET+ obejrzyj filmy Erasmus GI DeutschPlus GI mini SAVE 20200715 121541 projekt mini tablica 600 x 400 mm kafelek office 365 Rekrutacja 2023 2024

ZOBACZ FILMY PROMUJĄCE NASZĄ SZKOŁĘ

FILM PROMOCYJNY

TECHNIK PROGRAMISTA

TECHNIK OCHRONY ŚRODOWISKA

KIERUNKI MECHANICZNE

KIERUNKI ŻYWIENIOWE
djembed djembed djembed djembed

IMG 20220420 103519

W dniu 20.04.2022r w naszej szkole odbyło się spotkanie z członkami Stowarzyszenia Amazonek „Stokrotki” w Stargardzie. Tematyką tego spotkania była profilaktyka raka piersi. Uczennice miały możliwość wysłuchać pana doktora Józefa Janowskiego, który w sposób merytoryczny przedstawił uczennicom najważniejsze metody badań. Pierwszą i podstawową metodą, którą należy stosować regularnie to samobadanie piersi oraz okolic pachy, nad i pod obojczykiem.

Uczennice dowiedziały się kiedy takie samobadanie należy przeprowadzić oraz co zrobić jak wyczują coś niepokojącego. Uczennice dostały specjalne ulotki z opisem tej metody. Ponadto lekarz przekazał informacje na temat pozostałych badań wczesnego wykrywania raka piersi: należą do nich: - samobadanie piersi przez kobietę - badanie lekarskie ( palpacyjne) przy każdej kontroli u lekarza rodzinnego i ginekologa - ultrasonografia / na zlecenie lekarza/ - mammografia – program przesiewowy dla kobiet w wieku 50 – 69 lat . Nie jest potrzebne skierowanie a badanie jest bezpłatne. Badanie można wykonać w dowolnej placówce na terenie całego województwa i kraju lub w mammobusie. Badanie wykonywane jest dla kobiet, które nie chorowały na raka i upłynęło przynajmniej 2 lata od poprzedniego badania. Panie, które już poddane są leczeniu mają wykonywane badania wg wskazań lekarza. Kobiety w młodszym wieku również mogą wykonać badanie mammograficzne na podstawie skierowania od lekarza.