Open menu

IMG 20230420 094710Od 4 kwietnia 2023r. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Sp. z o. o. w Stargardzie testuje nowy autobus przegubowy o napędzie elektrycznym.

Autobus ten wyprodukowany został przez firmę MAN pod nazwą: Lion’s City 18 E.

Jest to wyjątkowy pojazd, który na targach w Hanowerze otrzymał tytuł „Bus of the Year 2023″.

Dzięki staraniom dyrektora naszej szkoły – pana Krzysztofa Bielskiego, oraz uprzejmości Dyrekcji MPK Stargard – uczniowie klas 3C i 3A mogli wziąć udział w edukacyjnej wycieczce przybliżającej szczegóły techniczne nowego autobusu. 20 kwietniaudaliśmy się na teren Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Stargardzie, gdzie zostaliśmy serdecznie przywitani przez prezesa zarządu – pana Jana Gumułę. Zawiłości rozwiązań konstrukcyjnych i szczegóły techniczne pojazdu odkrywali przed uczniami przedstawiciele MPK – panowie: Ireneusz Żebrowski - kierownik serwisu oraz Sławomir Lewandowski - dyrektor do spraw technicznych. Nad bezpieczeństwem i owocną edukacją czuwali nauczyciele praktycznej nauki zawodu – panowie: Michał Stasiak, Bogdan Olszewski, Dariusz Tomaszewski, Marcin Kapczyński i Sylwester Bieńkowski.  Zostaliśmy oprowadzeni po hangarze, w którym znajdował się testowany autobus, przy okazji zdobywając olbrzymie ilości informacji dotyczących szczegółów technicznych tego pojazdu. Mogliśmy zadawać oprowadzającym nas specjalistom dziesiątki pytań, na które z chęcią udzielali fachowych odpowiedzi. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, że: autobus ma 18 metrów długości, 3,3m wysokości, że prędkość maksymalna to 80 km/h i że do przejechania 100 km potrzebuje 130 KWh energii, a baterie umieszczone są również w… suficie! Ponadto silnik tego wehikułu nie potrzebuje żadnej skrzyni biegów i cały zakres prędkości wytrzymuje na jednym przełożeniu. To oczywiście tylko kilka wyrywkowych przykładów, gdyż zaspokojenie naszej ciekawości wymagało od oprowadzających nas przewodników znacznie większego wysiłku i cierpliwości za co serdecznie dziękujemy!

Po części edukacyjnej nadszedł czas na przetestowanie elektrycznego cudu techniki. Start silnika przypominał rozruch turbin samolotu, po czym nastała cisza, a pojazd płynnie i łagodnie ale też z dużą mocą i dynamiką zaczął nabierać prędkości. Jazda była bardzo komfortowa, wnętrze bardzo eleganckie z futurystycznym oświetleniem. Trzeba powiedzieć, że fachowcy od designu z firmy MAN naprawdę zrobili dobrą robotę! Na zakończenie przejażdżki dowiedzieliśmy się się od niego, że zasięg podawany przez komputer pokładowy w zasadzie w ogóle się nie zmienił, mimo iż przejechaliśmy ponad 2 km! Dzieje się tak dlatego, że auto potrafi odzyskać sporą część energii w czasie hamowania na przystankach lub zjazdach z górki.

Wycieczka zapewniła wszystkim mnóstwo doznań estetycznych oraz sporą porcję wiedzy.

Jeszcze raz dziękujemy prezesowi MPK – panu Janowi Gumule, oraz dyrektorowi naszej szkoły – panu Krzysztofowi Bielskiemu za zorganizowanie tej świetnej wycieczki edukacyjnej i umożliwienie nam wzięcia w niej udziału.

Sylwester Bieńkowski